Ukrainian Albanian Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bengali Bosnian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Hebrew Hungarian Icelandic Irish Italian Japanese Javanese Kannada Korean Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Mongolian Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Welsh Yiddish
Зміст: [Показати]

OIE.png

У місті Таллінні (Естонська Республіка) з 11 по 12 лютого 2015 року відбулось засідання постійно діючої Робочої Групи експертів по африканській чумі свиней (АЧС) країн Балтії та Східної Європи (далі – Робоча Група), участь у якому від України взяв заступник Голови Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Віталій Башинський.
Серед інших учасників були представники компетентних органів ветеринарної медицини країн Прибалтики та Східної Європи, в яких реєструвались спалахи АЧС, а також представники МЕБ, Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Європейської Комісії.
Африканська чума свиней – це одна з найбільш серйозних вірусних захворювань тварин. Відповідно до висновків Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин (МЕБ) протягом 2013-2014 років значно погіршилася ситуація з поширення АЧС на території країн Балтії та Східної Європи і були завдані жахливі економічні, біологічні та продовольчі збитки країнам Європи та серйозні торгові обмеження із сусідніми країнами.
Друге засідання Робочої Групи було присвячене темі біобезпеки у свинокомплексах, а саме у комерційних свинокомплексах та малих підприємствах з подвірним утриманням.
Було заслухано виступи представників компетентних служб ветеринарної медицини із висвітленням звітів кожної країни щодо:

 • епідеміологічних змін розвитку епізоотичного процесу АЧС (поголів’я, щільність, зареєстровані випадки захворювання);
 • оновленої політики/стратегії відносно контролю АЧС серед диких кабанів після першого засідання (м. Мінськ, 1-2 грудня, 2014);
 • аспектів біобезпеки у великих товарних фермах з вирощування свиней;
 • аспектів біобезпеки в маленьких фермах (у тому числі подвірного утримання);
 • інших аспектів біобезпеки;
 • стратегії управління диких кабанів відповідно до контролю АЧС;
 • відносин із ветеринарними службами сусідніх країн з метою координації дій;
 • головних проблем відносно контролю АЧС серед диких кабанів.
Підсумки постійно діючої групи:
 • досить важливо забезпечити прозорість і повне надання інформації МЕБ, довіра і співпраця можуть ґрунтуватися тільки на наданні повного доступу до відповідної інформації;
 • біологічна безпека має вирішальне значення для запобігання занесення і розповсюдження АЧС у свинокомплекси, як в комерційному секторі, так і в секторі малих домашніх свиногосподарств. Існують мінімальні необхідні заходи біологічної безпеки, які легко можуть застосовуватися навіть власниками дрібних домашніх господарств, такі як обмеження доступу відвідувачам, запобігання контакту домашніх свиней і диких кабанів, використання окремого взуття та одягу, входячи в свинарник, і наявність готових дезінфікуючих засобів на місці. Умовою для досягнення цієї мети є надання ветеринарними службами базової інформації власникам свиней за допомогою відповідних комунікаційних кампаній;
 • домашні господарства з низькою біологічною безпекою наразі відіграють важливу роль у поширенні АЧС. З урахуванням економічного значення цих господарств у деяких місцях необхідно обережно оцінити заходи контролю та біобезпеки;
 • існують різні способи / стратегії щодо зміцнення та просування заходів щодо забезпечення біобезпеки, включаючи позитивне заохочення господарств, котрі виконують вимоги, які повинні прийматися з урахуванням різних рівнів ризику в кожному типі господарства, області / зони, в мирній / надзвичайній / ендемічній ситуації. Недотримання цих вимог може спричинити за собою примусові заходи, включаючи адміністративні санкції або інші дії.

Крім того, учасники другого засідання Робочої Групи обговорили ситуацію щодо АЧС та потенційні заходи контролю для напрацювання спільної позиції.
За результатами засідання Робочої Групи учасники представили такі висновки та рекомендації щодо боротьби з АЧС:

 • створити експертну групу, що складатиметься з експертів, які брали участь у попередніх зустрічах в Мінську та Таллінні, а також інших спеціалістів з досвідом роботи щодо АЧС у регіоні
 • з метою збору інформації і виявлення найкращої практики з наголосом на дикого кабана та управління і біобезпеки при подвірному утриманні, крім того для проведення низки візитів на місцях у всіх країнах-учасницях в такому порядку Литва – Білорусь – Польща – Росія – Латвія – Україна – Естонія провести візити експертної групи у період з березня по травень включно.

Продовження роботи постійно діючої робочої групи GF-TADS є особливо важливим. Було домовлено представити результати візитів експертної групи під час наступних зустрічей Робочої Групи, які плануються провести у квітні в Російській Федерації (SGE3) та в червні в Польщі (SGE4).
За результатами участі у засіданні Робочої Групи отриману інформацію буде використано при проведенні заходів контролю та боротьби з АЧС на території України, в тому числі стосовно великих комерційних свинокомплексів та малих некомерційних свиногосподарств із подвірним утриманням свиней.

На верх